DEV KARGO KAMPANYAMIZ BAŞLADI ; 300-TL ÜZERİ TÜM ALIŞVERİŞLERİNİZDE  mng kargo 2  İLE KARGOLARINIZ ÜCRETSİZ
Kategoriler
Soya Parafini ile mum yapmak

Soya Parafini ile mum yapmak

26.05.2021
Tekrar merhaba arkadaşlar , bu günkü yazımızda sizlere soya parafini nedir ? Neden soya parafini kullanmak önemlidir ? Soya parafini ile nasıl mum yapılır ? ve soya parafini ile mum yaparken nelere dikkat etmeliyiz ? gibi bir çok soruya cevap bulacağız. Tabi ki nacizane bilgimiz ve tecrübelerimiz dahilinde olacak aktardığımız bilgiler. Bu yazımızı elimizden gelen sıklıkla yeni edineceğimiz bilgileri de dahil etmeye çalışacağız. Hadi artık başlayalım.

Sevgili üye ve ziyaretcilerimiz soya mumları son yıllarda ülkemizde de en çok tercih edilen mumlar arasında bulunmaktadır. Bunun asıl sebebi soya mumlarının %100 naturel ve bitkisel olan soya parafininden üretiliyor olmalarıdır. Soya parafini ; soya fasulyesinden ve çeşitli bitkisel ürünlerin harmanlanması ile oluşturulan parafinlerdir. 

Bu parafinlerin en büyük özelliği %100 doğal olması ve içerisinde herhangi bir kimyasal madde veya petrol türevi bulundurmamasıdır. Özellikle petrol türevi dememin sebebi ise soya parafininin normal parafinlerden neden ayrıldığını belirtmek içindi. Normal parafinler bir petrol türevidir. 

Normal parafinden üretilen mumlar genelde yanma esnasında ne kadar güzel kokarlarsa koksunlar içten içede bir kimyasal koku ve rahatsız edici bir yağlanma hissi bıraktıklarını sizlerde çok iyi bilirsiniz. İşte bunun asıl sebebi petrol atıklarından ve çeşitli kimyasalların karıştırılarak üretiliyor olmalarıdır. Bu sebeple özellikle avrupa ve amerika ülkelerinde artık kullanımları yavaş yavaş durma noktasına gelmiştir. 

Dünya üzerinde zaten milyonlarca kimyasal madde ile içiçe yaşamak zorunda kalırken evlerimize de içerisinde bolca kimyasal madde bulunan mumları veya benzer ürünleri sokmak tabiki kabul edilebilir olmaktan çıkmıştır. Dünyada hızla yaygınlaşan organik tarım çılgınlığı da (çılgınlık dedim ama lütfen yanlış anlamayın bir anda hızla artması sebebi ile bu tür bir tabiri uygun gördüm) buna çok iyi bir örnek değilmi sizce. Artık insanlar daha bilinçli ve dolayısı ile sevdikleri ile birlikte yaşadıkları yaşam alanlarına mümkün mertebe bu tür zararlı ürünleri sokmaktan kaçınıyorlar.

Mum evlerimiz vazgeçilmezi hepimiz biliyoruz , geçmişte de böyleydi yarın da böyle olmaya devam edecek. O zaman elimizde soyadan üretilmesi mümkün mumlar varken neden evlerimize , sevdiğimiz değer verdiğimiz insanların - canlıların burunlarının diplerine kimyasal dolu bir mumu koyalımki. Soya mumları boşunamı spa salonlarında veya sağlıklı yaşam merkezlerinde kullanılıyor sanıyorsunuz. 

Bu kadar genel bilgi ve açıklamadan sonra isterseniz soya mumu yapmanın asıl gerekliliklerinden bahsedelim birazda. Tabi bu yazdıklarımda demin belirttiğim gibi benim sizlere sunmak istediğim nacizane tavsiye ve bilgilerimi içeriyor , zevklerin ve renklerin tartışmaya açık olmadığı gerçeğini kabul ederek.  

 

Yazımın en başında da bastırararak belirttiğim üzere soya mumlarının en önemli özelliği %100 naturel olmalarıdır. Peki naturel olmak ne demek ? İçerisinde hiç bir kimyasal madde bulundurmamak demek. Yani siz soya parafini ile naturel ve sağlıklı bir mum yapmak istiyorsanız içerisine naturelliğini ve yapısını bozacak hiç bir kimyasal madde katmamalısınız. Örneğin kimyasal boyalar , kimyasal esananslar vs gibi. Şimdi şunu sorabilirsiniz tabiki , peki bazı soya parafinleri renkli oluyor bu nasıl oluyor? Aslında çok basit renklendirmek için kök boya (doğal toz boya) yani doğal boya kullanırsanız yine yapısını bozmamış olusunuz , aynı şey koku vermek için kullanılan esanslar içinde geçerlidir.  Doğal esansiyel yağ ve esanslar güvenle kullanılabilir. Hatta ve hatta dünya da daha sağlıklı bir mum yapmak için soya mumu üreticilerinin soya parafinine çeşitli sıvı vitaminleri bile kattıkları bilinmektedir. Unutmadan soya mumu yaparken doğal ağaç fitil kullanırsanız yine aynı kurala harfiyen uymuş olursunuz ayrıca aramızda kalsın yanarken çıkardığı seste hiçbir şeye değişilemez.

Soya parafini yağlı yapısı gereği çok çabuk sıvı hale geçen ve rahatlıkla bir kaba döküm yapılabilen bir parafindir. Soya parafininden mum yapmakta diğer parafine göre oldukça kolaydır. Fitilinizi döküm yapacağınız kaba merkezleyerek yerleştirir ve erimiş olan soya parafininizi yavaşca bu kaba dökersiniz. Diğer parafin gibi çökme de yapmaz. Ayrıca diğer parafinle yapılan bir mumdan dört kat daha uzun yanar ve is yapmaz.

 

Bir kaç ufak hatırlatma yaparak yazıma yavaş yavaş son vermek istiyorum. Herhangi bir yerden almak istediğiniz soya parafininizin %100 naturel olduğunu anlamak için satıcıdan MSDS belgesini (%100 naurel olduğunu kanıtlayan denetim raporu) isteyebilirsiniz. Son zamanlarda piyasada ilgili parafinin maliyetini düşürmek için içerisine normal parafin katılarak satışa sunulduğu haberleri duyulmaktadır. İşini hakkı ile yapan ve sattığı ürünün arkasında olan dürüst meslektaşlarımızı tenzi ederek yazıma son vermek istiyorum.

Tüm üye , ziyaretci ve dostlarımıza nacizane bir katkım oldu ise ne mutllu bana. Yazımı okuyan tüm okuyucularıma teşekkülerimi sunuyor bu zorlu yaşam şartlarında sevdikleri ile beraber sağlık ve mutluluk dolu günler diliyorum.

Sevgilerimle

Murat Çakmak - 26.05.2021 - www.nesedukkani.com