DEV KARGO KAMPANYAMIZ BAŞLADI ; 300-TL ÜZERİ TÜM ALIŞVERİŞLERİNİZDE  mng kargo 2  İLE KARGOLARINIZ ÜCRETSİZ
Kategoriler
Mum ve Mum Yapımı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Mum ve Mum Yapımı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

04.07.2017
Bu yazımızda sizlere ; Mum ve mum yapımı hakkında bilmeniz gereken tüm detayları ve kullanılan hammaddeleri hakkında genel bilgileri vermeye çalışacağız. Ne nedir ? nerede ve ne için kullanılır ? Kullanırsak ne olur ? Kullanmazsak ne olur ? Malzemelerin bir birlerinden farkları nelerdir ? İyi bir mum nasıl yapılır ve mumun kaliteli olduğu nasıl anlaşılır. Mum yaparken ve mumlar kullanılırken nelere dikkat edilmelidir. Hadi artık yavaş yavaş başlayalım , bilgi paylaştıkça güzeldir.

Öncelikle mum yapımı esnasında kullandığımız hammaddelere ve çeşitlerine biraz değinelim. Bu hammaddelerin içeriklerinde neler var öğrenelim , ne de olsa en güzel hobimizi yaparken ( bazılarımız için hobi olan bu dekoratif mum yapma olayı bazılarımız içinse iyi bir kazanç kaynağıdır , bunu da göz ardı etmeyelim lütfen ;) ) nelerle uğraşıyoruz bilmeye hakkımız var değilmi ?

Parafin ; hammaddesi petrol olan renksiz ve kokusuz bir mum çeşididir. 1867 yılında petrolden elde edilmiş, 1947 yılından sonra sentetik olarak da üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde başta mum yapımında kullanılmakta, bunun yanı sıra tekstil, eczacılık, kozmetik sanayi, elektrik malzemelerinin üretiminde, plastik patlayıcı madde üretiminde ve gıda sektöründe kullanılmaktadır. Gıda sektöründe yiyecek ve içeceklerin hava ile temasını keserek bozulma süresini uzatan parafin maalesef bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Jel Parafin ; normal parafin gibi hammaddesi petrol olan jel parafin şeffaf görünüme sahip ancak diğer parafinden daha dayanıklı ve uzun yanma ömrüne sahip parafin çeşididir.

Soya veya Ayçiçek Parafini ; hammaddesi bitkisel olan tamamen soya yağı veya ayçiçek yağının özel olarak çeşitli bitkisel materyallerle karıştırılması sonucu elde edilen naturel parafinlerdir. İçerisinde herhangi bir petrol türevi bulunmaz.

alt="bal mum"

Bal Mumu ; 2-3 haftalık genç işçi arıların son 4 çift karın halkalarındaki mum salgı bezlerince salgılanan, karın halkaları arasından çıkarken hava ile teması sonucu katılaşarak pulcuk haline geçen, salgılandığı anda beyaz renkte olan ve daha sonra koyulaşan bir arı ürünüdür. Yapısı 300 'den fazla maddeden oluşan oldukça karmaşık bir yapıdır.Bileşiminde yaklaşık 50 aroma maddesi belirlenmiştir.Hammaddesi balın şekerleri olan glikoz,fruktoz ve sakkarozdur.Arılar petek gözlerini örmek için balmumu üretirler. Balmumu suda erimediği halde eter ve kloroformda erir. Balda bulunan karbonhidratlardan sentezlenir. Arıların 1 kg balmumu üretebilmeleri için 6-10 kg bal yemeleri gereklidir. Kimyasal yapısında ; mono esterler (%35) , diesterler (%14) , triesterler (%3) , hidroksi esterler&polyesterler (%12) , asit esterler&polyesterler (%3) , uzun zincirli hidrokarbonlar (%14) , uzun zincirli yağ asitleri (%12) ve su (%1) bulunur. Ergime sıcaklığı 62-65 oC olup özgül ağırlığı 0,960 ile 0,970 arasındadır. Bu nedenle eritildiğinde su üzerinde toplanır.Donma noktası 60,5 oC'dir.

Stearik Asit (stearin) ; Formülü C3H5(C18H35O2)3, e.n. 72 °C olan, pek çok yağın yapısında bulunan, sabun, mum, metal cilası ve suya dayanıklı kağıt yapımında kullanılan, alkol, kloroform ve karbondisülfürde çözünen, renksiz, yanabilen toz görünümündeki stearik asidin trigliseridi. 1800'lü yıllarda Fransız kimyacı Michel-Eugène Chevreul, yağdaki gliserinden yağ asidini ayırarak daha kaliteli mumların yapımında kullanılan bu asidi ilk defa üretmiştir. Kısaca stearin diye adlandırılır.

Mum Fitili ; Mum imalatında kullanılan fitiller %100 Ham Pamuktan üretilirler. Bunun sebebi daha düzgün ve sağlıklı bir yanış sergilemeleri içindir. 

Mum Esansı ; Konsantre olup yağ bazlı olduğu için sadece mum yapımında kullanılabilirler , yağ bazlı olmayan esanslar parafin içerisinde tutunamazlar.

Mum Boyası ; Bu boyalar genelde organik boyalardır. Doğada bulunan çeşitli bitki özlerinden elde edilirler , günümüzde mum yapımında kullanılan kimyasal boyalarda mevcuttur ancak en iyi sonuç organik boyalar ile alınabilir.


Hammadelere hakkında genel bir bilgi edindikten sonra sizlere kısaca aralarındaki farklardan ( fiyatlar dahil :) ) bahsetmek istiyorum ; Genelde sanayi mumlarında birinci sıradaki parafin kullanılır , bizlerinde katı mum diyerek adlandırdığımız bu tip mumlar bu parafin ile yapılmaktadır (aralarındaki en uygun fiyata sahip olan parafin bu parafindir, ortalama fiyat kaliteye bağlı olarak 10 TL ile 15 TL arasındadır) . ikinci sırada bahsetmiş olduğum Jel parafini tüm bu diğer parafinlerden ayıran en büyük özelliği şeffaf olması ve yaptığınız mumun içerisine koyacağınız her türlü materyal ve objeyi dışardan görülebilir kılmasıdır. Aynı zamanda diğer mumlara oranla daha uzun bir yanış sergiler (fiyat olarak 2. sırayı soya ve ayçiçek parafini ile paylaşmaktadır. ortalama fiyat kaliteye bağlı olarak 30 TL ile 45 TL arasında değişmektedir). Soya , Ayçiçek ve Bal Mumu bu parafinler arasında naturel olanlardır.Herhangi bir şekilde petrol ve türevlerini içermezler , doğal olarakta canlı sağlığına en uygun mumlar bu parafinler ile üretilen mumlardır. Bu tür mum üretimi düşünürseniz eğer nacizane tavsiyemiz boya kullanmamanız olacaktır.(aralarındaki en yüksek fiyata sahip olan parafin bu gurup içerisinde  yer alan Bal mumu dur. yukarıda da belirttiğimiz gibi arıların bu mum parafinin den 1 kg üretebilmeleri için ortalama 6 ila 10 kg saf bal tüketmeleri gerekir. ortalama fiyat 45 TL ile 65 TL arasında değişmektedir) 

alt="bakkal mumu"

Stearik Asit (stearin) ' e gelince bu asit sadece birinci sırada bahsettiğimiz parafine katılarak kullanılır ve bu parafinin olmazsa olmazıdır. Sebebine gelince ; lütfen hemen bakkal mumları diye tabir ettiğimiz parmak mumları gözünüzün önüne getirin (ki halen semt bakkallarımızda satışı devam etmektedir) azıcık güneş gördüklerinde hemen güneşin kudretine karşı boyunlarını eğerler :) işte bunun tek sebebi , üreticilerin maliyeti aşağıya çekmek için kullanmaktan imtina ettikleri , mucizevi stearin dir. Stearin mumumuzun daha dayanıklı ve sağlam olmasını sağlayan en önemli katkı maddesidir . Unutmadan önemli bir bilgidir stearin eritilen parafin miktarının %10 ila maksimum %12 si oranında ilave edilmelidir. Az veya çok koyulduğunda bu mumumuzun dayanıklığına katkı sağlamaz aksine mumumuzun düzgün yanmamasına etki eder. Bir kaç paragraf sonra " iyi bir mum nasıl olmalıdır " konusuna da değineceğim. 

Mum fitili - boyası ve esansı günümüzde bir çok üretici tarafından imal edilmektedir. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar yukarıda açıkladığımız özellikler olmalıdır. Kullanacağınız tüm malzemelerinizin yağ bazlı olduğundan ve kaliteli ürünler olduğundan eminseniz , geriye sadece yaratıcılığınızı konuşturmak kalıyor sevgili dostlar. Unutmayın hayallerin sonu yoktur. Bu arada bu kadar mum hakkında konuşunca aklıma sevgili Mevlana ' nın çok güzel bir sözü geldi , sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim ; 

 

" Mum Olmak Kolay Değildir. Işık Saçmak İçin Önce Yanmak Gerekir "

alt="Mevlana"

 

Şimdi gelelim iyi bir mum nasıl olmalıdır konusuna ; Bir mum normal oda sıcaklığında deforme olmamalı dik ve düz durmalıdır,  deformasyon ancak düşük yumuşama noktasına sahip parafin kullanılmışsa oluşur (mumun erime noktasıyla karıştırılmamalıdır, erime noktası daha yüksektir ). Bu problemde fitilin herhangi bir etkisi yoktur. 

Duman veya kurum oluşumuna ise genellikle çapa göre çok kalın fitil neden olur. Bu durumda fitil alevin yakabileceğinden daha fazla yanma maddesi emer.  Duman ve kurum tam yanmamış karbondur bunun nedeni parafindeki yağ içeriğidir. Yağ miktarı hiçbir durumda % 0,5 - 0,8 den fazla olmamalıdır.  

Kül oluşumu sadece yanmayan maddelerin mevcudiyetine bağlıdır, bu maddeler fitil ucunda ip şeklinde toplanırlar;  yüksek konsantrasyon oluşturmaları halinde ikinci bir fitil meydana getirebilirler. Pamuk iplikleri hemen hemen hiç mineral parçacığı içermezler ancak kullanılan kimyasal işlemlerde sert su kullanılmışsa kül oluşumunun sebebi fitilde aranabilir. Kül oluşumunun asıl sebebi olarak hammadde depoları, borular ve yeterince temizlenmemiş ham materyallerdeki kurşun- kalsiyum-çinko ve alüminyumdan oluşan bileşiklerdir. Boya maddeleri de sıklıkla kül oluşumuna sebebiyet verirler. Pigment boyar maddelerin sınırlı kullanımına dikkat edilmelidir. 

Mum; güzel tekdüze ve sakin bir alev göstermelidir. Alev çıtırdıyorsa bunun sebebi mumda veya fitilde bulunan nemdir. Mumun hammaddesi her yıkama işlemi veya eritme işleminden sonra direkt buharla sudan ayrılmalıdır. Fitil daima kuru olmalı ve çok sıcakta bırakılmamalıdır. Az nemli bir fitilde çıtırdama meydana gelmeyebilir, fitilin fazla nemi yüzünden fitil tekdüze olmayan bir yapıya sahip olur;  bu da alevin titremesine sebep olur. Ara sıra oluşan büyük ve küçük alev fitildeki düzensizliği gösterir kalınlaşma örgü hatası veya çift fitil gibi. 

İyi bir mum yanarken düzenli, büyüklük açısından oranlı, kuru bir çanak oluşturur. Bu, mum çapı ile fitil kalınlığı arasındaki iyi ayarlanmış orana bağlıdır. Birim sürealt="mum hakkında" başına eriyen mum kütlesi alev tarafından yakılan miktar kadar olmalıdır. Alev çok küçükse eriyen mum alevin yakabileceğinden fazladır böylece çanak dolar, taşar ve damlatmaya başlar. Yanan kütlenin homojenliği ve yanarken mumun durumu da çok önemlidir. Homojen olmayan karışımlarda örneğin çok farklı erime sıcaklığına sahip parafin ve stearin karışımında stearin parçaları ilk olarak kristalleşir, bu da mumun şeklinde kıvrıklıklar oluşturur, mumun üzerinde yüksek erime noktasına sahip bir örtü oluşur düşük sıcaklıkta da çanak yanlarında soğumaya ve bunun sonucunda kenarlar oluşmasına sebep olur.

Ve gelelim en önemli konuya

Mum kullanımında dikkat edilecek hususlar ; Mumunuz yanar vaziyette iken yanından asla ayrılmayınız , Çocukların ve evcil hayvanların ulaşabileceği yüksekliklerde kullanmayınız , Mumunuzu kolay ateş alacak neslerin uzağında yakınız , Yanan mumu hava akımının bulunduğu (koridor, pencere önü, vs. gibi) yerlerden uzak tutunuz , Mumları kalorifer peteği, soba, güneşli pencere önü gibi ısı kaynaklarından ve ısının yüksek olduğu bölgelerden koruyunuz , Yanar vaziyette bulunan mumu asla taşımayınız , Mumun yanan fitilinin dip kısmında oluşan havuza yanabilecek ve parlama yapabilecek nesneler atmayınız , mumunuzu yanıcı ve patlayıcı maddelerden (Doğal gaz, aerosol kutuları, benzin, gaz yağı, parfüm, kolonya, vb.) ve bunları içeren kaplardan uzak tutunuz

Evet sevgili dostlar bir hayli uzun bir yazı oldu biliyorum ama , sizlere elimden geldiğince ve dilim yettiğince en iyi ve önemli bilgileri vermeye gayret ettim , surç-i lisan ettiysek affola , sabrederek okumak lütfunda bulunan tüm dostlara sonsuz sevgi ve saygılarımı iletiyor , bir sonraki yazımızda buluşana dek sağlık ve huzur dolu günler diliyorum.

Sevgilerimle

Murat Çakmak

www.nesedukkani.com